Rezervace ubytování

Tipy na výlet

Vranovsko a Vranovská přehrada je tradiční a velmi vyhledávanou rekreační oblastí v západní části okresu Znojmo. Údolní nádrž, tradičně nazývaná "Moravský Jadran", patří mezi nejteplejší přehrady v republice. Přehrada nabízí mnoho míst ke koupání na travnatých, nebo písčitých plážích.

Historické památky Vranova nad Dyjí

Turistickou přitažlivost Vranovska zvyšuje také nemalý počet historických památek a objektů. Jedná se zejména o středověký obranný řetězec hradů podél řeky Dyje. Z památek vybíráme zámek Vranov, zříceninu hradu Cornštejn, hrad Bítov, hrad Hardegg v Rakousku. Další památky ve Vranově nad Dyjí: Claryho kříž, Felicitina studánka, Mniszkův kříž, Obelisk nad ledovými slujemi, Braitavský lusthaus, Řopík meziválečného opevnění, Kaple Panny Marie Ochranitelky, Kaple sv. Ondřeje aj.

Nedaleko ležící královské historické město Znojmo nabízí prohlídku znojemského podzemí, premonstrátský klášter v Louce, rotunda sv. Kateřiny, znojemský Hrad, radniční věž, Jihomoravské muzeum, galerie, Dům umění, církevní památky města a krásné venkovní koupaliště. Znojemské vinobraní probíhá v září.

Cykloturistika a turistika v NP Podyjí

Zříceniny hradů Nový Hrádek, Kaja, hrad Hardegg, zajímavé vyhlídky - Králův stolec, Seasfieldův kámen, Hardeggská vyhl., vinice Šobes. Pozůstatek tzv. železné opony v Čížově. Když trochu šlápnete do pedálů, vychutnáte si nevšední zákoutí řeky Dyje a objevíte malebné scenérie. Rádi Vám doporučíme vhodné cyklotrasy a turistické stezky, máme k dispozici aktuální cyklomapy i turistické mapy regionu.

Tipy na výlet po okolí

Zámek Vranov nad Dyjí

Zámek Vranov nad Dyjí

Barokní zámek získal svoji současnou podobu přestavbou na konci 17. století. Jeho dvorním architektem se stal světoznámý Jan Fischer z Erlachu, který vytvořil sál předků, jednu z nejzajímavějších prostor vranovského zámku. Kromě prohlídky zámeckého interiéru se mohou návštěvníci podívat také do kaple. Natáčel se zde film XXX a pohádky jako Nesmrtelná teta a Andělská tvář.
 
Claryho kříž

Claryho kříž

Místo, kde je postaven Claryho kříž, je oblíbenou vyhlídkou místních obyvatel i návštěvníků Vranova. Nachází se na lesním výčnělku naproti hrázi přehrady. Kříž nechal postavit někdejší majitel vranovského panství Stanislav Mniszek na památku svého přítele Karla Claryho.
 
Hrad Bítov

Hrad Bítov

Hrad Bítov patří mezi nejstarší české hrady a je výjimečný svojí polohou – stojí na ostrohu, který ze tří stran obtéká řeka Želetavka. Bítov je proslulý největší sbírkou vycpaných psů v Evropě. Na malé i velké návštěvníky na Bítově čeká kromě prohlídky hradu také ZOO barona Haase. Zde se také natáčely pohádky Tajemství staré bambitky a Sen o krásné panně.
 
Zřícenina Cornštejn

Zřícenina Cornštejn

Romantická zřícenina postavená v 1. polovině 14. století se nachází na vrcholku kopce, jejž obtéká řeka Dyje. Cornštejn kdysi sloužil jako pevnost (byl dobyt v roce 1465), dnes si návštěvníci mohou prohlédnout zbytky zdí, hradní sklepení a vychutnat si nádherný výhled na okolí. Na této zřícenině se natáčely pohádky Nebojsa a Císař a tambor.
 
Pevnostní muzeum Vranov, pohraniční opevnění

Pevnostní muzeum Vranov

Ve Vranově nad Dyjí byl v letech 1935-1938 vybudován ochranný pás bunkrů, z nichž 19 zůstalo nezničeno. Pás malých železobetonových staveb se táhne od zámku až k přehradní hrázi. Bunkry jsou volně přístupné a ve třech, které jsou v blízkosti vranovského zámku, je možná prohlídka dobového vybavení.
 
Rozhledna Rumburak Bítov

Rozhledna Rumburak Bítov

První znojemská rozhledna s výškou 30 metrů je nejvyšší a nejmohutnější rozhlednou na jižní Moravě. Z ochozu rozhledny, která je v nadmořské výšce 500 m. n. m., je možné vidět hrady Bítov a Cornštejn a část Vranovské přehrady, za dobrého počasí dokonce i Alpy. Hned u rozhledny se nachází restaurace.
 
Národní park Podyjí

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí nabízí nespočet zajímavých cyklistických a turistických stezek po místních krásách. Nádherné vyhlídky, tajuplné zříceniny, ale i přírodní rarity – to vše láká návštěvníky, aby se do Podyjí znovu a znovu vraceli. V národním parku Podyjí se nachází několik chráněných zón.
 
Hardeggská vyhlídka

Hardeggská vyhlídka

Vyhlídka se nachází na česko-rakouských hranicích a skýtá nádherný výhled na rakouské město a hrad Hardegg. Z této vyhlídky je možné si prohlédnout zákruty řeky Dyje. Na tuto vyhlídku se dá dostat pouze pěšky nebo na kole – jakákoliv motorová vozidla jsou zakázaná!
 
Králův stolec

Králův stolec

Vyhlídka na okraji národního parku Podyjí je místem hojně navštěvovaným – ti, kteří se na Králův stolec vydají, nebudou litovat. Na vyhlídku vede dlouhá lesní cesta, na jejímž konci se rozprostírá malebný obrázek meandrujícího koryta řeky Dyje. Na vrcholku skály stojí dřevěný altánek.
 
Nový hrádek

Nový hrádek

Zřícenina Nového Hrádku se nachází v srdci Národního parku Podyjí. Je neobyčejný tím, že se jedná o tzv. dvojhrad, neboli o hradní dvojici. Ve chvíli, kdy starší hradní komplex nevyhovoval, byl postupně opuštěn a v jeho těsné blízkosti vznikl nový. To, že se dochovaly oba hrady, je vzácností.
 
Čížov - železná opona

Čížov

Obec Čížov je sídlem Správy Národního parku Podyjí a začíná zde velké množství stezek. V dobách komunismu vedla podél obce tzv. železná opona – tedy ženijně-technické zátarasy. Ty v Čížově jsou dodnes jako vzpomínka na minulý režim. Na konci obce je situováno návštěvnické středisko správy Národního parku Podyjí.
 

Kontaktní informace

Villa Ida - Vranov nad Dyjí
Bělidla 39
671 03 Vranov nad Dyjí

Tel.: +420 601 553 759
E-mail: info@villaidavranov.cz Rezervace

Počasí